V EDYCJA TYGODNIA KULTURY POLSKO – WŁOSKIEJ

17 -22 października 2021

 

           Cykl wydarzeń kulturalnych w ramach Tygodnia Kultury Polsko – Włoskiej w Bari rozpoczął się 17 października 2021 uroczystą inauguracją w sali Katedry na starym mieście, a gości i publiczność przywitał orszak Bony Sforzy w strojach z epoki przygotowany przez stowarzyszenie z Palo del Colle. Mieliśmy okazję gościć reżysera Lecha Majewskiego z małżonką, wiceburmistrza Bari Eugenia Di Sciascio, księdza Angela Garofalo – dyrektora sekcji kultury w Kurii Arcybiskupstwa Bari-Bitonto, dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Rzymie oraz Jarosława Tęsiorowskiego z Instytutu Pamięci Narodowej. Spotkanie poświęcone 230. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uświetniły wykłady Jarosława Tęsiorowskiego i Marii Dicosoli, hymny wykonała Maria Zotti, a cały wieczór zakończył występ harfistki Annunziaty Del Popolo, który dostarczył publiczności wiele emocji.

              Kolejne dwa dni upłynęły z kolei pod znakiem niezapomnianych wrażeń związanych z obecnością reżysera Lecha Majewskiego, który zgodził się na prezentację dwóch swoich słynnych filmów: Młyn i krzyż oraz Dolina Bogów, a po projekcjach spotkał się z publicznością w sali filmowej Cineporto oraz w teatrze Kursaal Santalucia udostępnionym na tę okoliczność przez Region Apulia. Publiczność mogła wysłuchać wspomnień reżysera związanych z pracami na planach filmów, porozmawiać i zadać pytania, a wszystko dzięki życzliwości artysty oraz doskonałemu tłumaczeniu Miriam Giorgio. Członkowie Apulijskiego Stowarzyszenia Polsko - Włoskiego przygotowali fragment monodramu autorstwa Lecha Majewskiego pt. Mariacka 5 i odczytali go w dialekcie śląskim, po polsku, po włoski i w dialekcie baryjskim.

                 Dzięki uprzejmości i pomocy Instytutu Pamięci Narodowej mogliśmy też gościć w Bari wystawę dedykowaną Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, którą przez kilka dni można było oglądać w kościele świętej Teresy na starym mieście. W środę 20 października odbyła się prezentacja, podczas której sylwetkę, działalność i etapy procesu beatyfikacyjnego kardynała przybliżył nam O. Profesor Zdzisław Kijas, a w spotkaniu wzięła też udział konsul Agnieszka Paciorek. Na zakończenie wysłuchaliśmy koncertu w wykonaniu duetu na skrzypce i piano.

W czwartek odbyło się spotkanie poświęcone historii Polski i w nawiązaniu do 100. Rocznicy odzyskania niepodległości przybliżyliśmy publiczności temat powstań śląskich pogłębiony o charakterystykę kulturową regionu. Uczciliśmy też ofiary stanu wojennego i zaprezentowaliśmy film dokumentalny przygotowany w katowickim oddziale IPN, noszący tytuł: Ostatnia szychta.

 

               Ostatnie, piątkowe spotkanie w bibliotece Rady Regionu Apulia poświęcone zostało literaturze, a jego bohaterami byli: Dante Alighieri i Czesław Miłosz. Publiczność miała okazję wysłuchać niezwykle interesującego wykładu Marianny Damiani, a członkowie stowarzyszenie przygotowali lekturę wierszy polskiego noblisty w polskim oryginale oraz w tłumaczeniu na język włoski. Odbyło się też spotkanie z osobami zainteresowanymi nauką języka polskiego na kursach dla dzieci i dorosłych.


TYDZIEŃ KULTURY POLSKO - WŁOSKIEJ 

BARI 18 -24 PAŹDZIERNIKA 2020

CZWARTA EDYCJA

 

 

Pomimo trudności związanych z pandemią, 18 października rozpoczęła się czwarta edycja Tygodnia Kultury Polsko - Włoskiej w Bari. Wydarzenie od 2017 roku organizuje Apulijskie Stowarzyszenie Polsko – Włoskie, a tegoroczna edycja mogła się odbyć dzięki wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP oraz Ambasady RP w Rzymie, reprezentowanej na inauguracji przez dr Annę Kurdziel. W sali konferencyjnej na Zamku odbył się koncert muzyki renesansowej w wykonaniu miejscowego Ensemble Mousikè: l’Arte delle Muse, nawiązujący atmosferą do czasów Bony Sforzy. Pochodząca z Bari królowa spoczywa w tutejszej Bazylice św. Mikołaja Cudotwórcy. Następnym punktem programu była konferencja poświęcona generałowi Władysławowi Andersowi i żołnierzom II Korpusu. Wzięli w niej udział historycy z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Paweł Błażewicz i Jarosław Tęsiorowski (wideokonferencja) oraz prof. Vito Gallotta z Uniwersytetu w Bari. Goście udali się na Mszę Świętą, po której nastąpiło symboliczne otwarcie wystawy „Wstańcie, chodźmy”, która przypomina 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Papieżowi poświęcono również konferencję w setną rocznicę urodzin. Jedna z sal kompleksu Bazyliki św. Mikołaja gościła przedstawicieli kurii Bari-Bitonto oraz księdza Prałata Pawła Ptasznika i Kamilę Kowalską z konsulatu RP w Rzymie. Odbyła się prezentacja książki „Agca non era solo” wydanej nakładem Instytutu Pamięci Narodowej. Goście wysłuchali koncertu „Acqua e fuoco. Verso un nuovo sentire” w wykonaniu ensemble Giardino di Delizie. Dzień poświęcony Józefowi Piłsudskiemu i setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej odbył się w Mediatece Regionalnej w Bari i dzięki połączeniu internetowemu mieliśmy okazję wysłuchać interesującego wykładu dr. Pawła Błażewicza z Instytutu Pamięci Narodowej. Obostrzenia spowodowane pogarszającą się sytuacją sanitarną spowodowały, że ostatnie dni nie mogły odbyć się z udziałem szerszej publiczności, więc postanowiliśmy zamieścić na naszej stronie internetowej materiały poświęcone Marii Skłodowskiej oraz Wisławie Szymborskiej i Aldzie Merini z nadzieją, że będziemy mogli powtórzyć wieczór poetycki w bardziej sprzyjających okolicznościach.

Urodziłam się dwudziestego pierwsziego na wiosnę - Alda Merini

ZDJĘCIA i WIDEO: RENATO FURLAN

 

Czwarta edycja Tygodnia Kultury Polsko - Włoskiej w mediach

 

 

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/118786,Wystawa-IPN-u-sw-Mikolaja-w-Bari.html

https://polskieradio.com/tag/tydzien-kultury-polsko-wloskiej/

https://polskieradio.com/polska/2020/10/18/wlochy-rozpoczyna-sie-tydzien-kultury-polsko-wloskiej/

https://www.polskieradio.pl/9/3855/Artykul/2604562,Bari-miasto-gdzie-Wlochy-spotykaja-Polske

https://agcult.it/a/26102/2020-10-18/bari-al-castello-svevo-cerimonia-inaugurale-della-settimana-della-cultura-italo-polacca

https://musei.puglia.beniculturali.it/eventi-musei/apertura-straordinaria-serale-inaugurazione-settimana-della-cultura-italo-polacca/

https://www.barinedita.it/eventi-incontri/13592/bari-il-castello-aperto-di-sera-per-la-settimana-della-cultura-italo-polacca

https://www.polacywewloszech.com/2020/10/15/tydzien-kultury-wlosko-polskiej-w-bari/

https://quotidianodibari.it/cerimonia-inaugurale-della-quarta-edizione-della-settimana-della-cultura-italo-polacca/

https://www.baritoday.it/eventi/inaugurazione-settimana-italo-polacca-castello-svevo-bari-18-ottobre-2020.html

https://www.pugliareporter.com/2020/10/15/bari-cerimonia-inaugurale-della-settimana-della-cultura-italo-polacca-presso-il-castello-svevo-sabato-18-ottobre/

https://www.pugliareporter.com/2020/10/15/bari-cerimonia-inaugurale-della-settimana-della-cultura-italo-polacca-presso-il-castello-svevo-sabato-18-ottobre/it-settima-della-cultura-italo-polacca-2020-locandina/

https://www.pugliareporter.com/2020/10/15/bari-cerimonia-inaugurale-della-settimana-della-cultura-italo-polacca-presso-il-castello-svevo-sabato-18-ottobre/castello-bari-settimana-cultura/

https://www.giornalediplomatico.it/iv-settimana-della-cultura-italo-polacca-a-bari-nel-castello-svevo.htm

https://www.beniculturali.it/evento/apertura-straordinaria-serale-inaugurazione-settimana-della-cultura-italo-polacca

https://www.cartapulia.it/web/guest/-/castello-svevo-di-bari-cerimonia-inaugurale-della-settimana-della-cultura-italo-polacca-domenica-18-ottobre-apertura-serale-straordinaria

https://www.facebook.com/KrolowaBonaSforza/photos/pcb.2058894910910559/2058879774245406

 

 


 

 

TYDZIEŃ KULTURY POLSKIEJ W BARI – TRZECIA EDYCJA

14-21 PAŹDZIERNKA 2019

 

 

 

 

Trzecia edycja Tygodnia kultury polskiej odbyła się w dniach od 14 do 21 października 2019 roku i podobnie jak w poprzednich latach otrzymaliśmy patronat honorowy Marszałka Senatu RP, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Ambasady RP w Rzymie oraz Apulijskiego oddziału Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta Bari i Regionu Apulia.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji była NSZZ Solidarność - działalność w latach osiemdziesiątych oraz wkład w obalenie komunizmu w Polsce i w Europie. Inauguracja odbyła się dnia 14 października w godzinach popołudniowych na zamku w Bari. Oprócz zaproszonych gości z Polski i przedstawicieli administracji miasta i regionu, ponownie mieliśmy okazję zaprezentować w murach zamku orszak Bony Sforzy w strojach z epoki dzięki pomocy stowarzyszenia z Palo del Colle. Gościem honorowym był Andrzej Kacorzyk dyrektor Muzeum Auschwitz – Birkenau.

W czasie trwania imprezy od 15 do 21 października w Mediatece Regionalnej w Bari można było obejrzeć wystawę poświęconą Solidarności (sfinansowaną przez Ambasadę RP w Rzymie z dotacji polonijnych MSZ). W programie festiwalu znalazły się też filmy z napisami w języku włoskim - Czarny czwartek, Śmierć jak kromka chleba, Wałęsa, Popiełuszko (kopie przekazał nam Instytut Kultury Polskiej w Rzymie). Urząd Miasta Bari zapewnił salę teatralną, w której zorganizowaliśmy koncert inauguracyjny. W repertuarze koncertu z udziałem pianisty i skrzypaczki znalazły się między innymi utwory Stanisława Moniuszki, a uczniowie szkoły Massari – Galilei wykonali utwory Fryderyka Chopina.

Doniosłe znaczenie miała też konferencja poświęcona Solidarności - gościliśmy historyków z IPN, dr Arkadiusz Kazański przypomniał pokrótce historię Solidarności oraz Annę Walentynowicz – jedną z patronek roku 2019. W spotkaniu uczestniczył również Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, który wygłosi wykład o księdzu Jerzym Popiełuszce oraz Konsul RP w Rzymie Kamil Warawąsowski.

W godzinach popołudniowych dnia 15 października w Mediatece odbyła się uroczystość otwarcia wystawy poświęconej Solidarności wraz z projekcją filmu pt. Czarny czwartek.

Kolejne popołudnie – 16 października poświęcone zostało księdzu Jerzemu Popiełuszce, który swą niezłomną postawę przypłacił śmiercią. Uczestnicy spotkania otrzymali biografię bohaterskiego kapłana, której włoską wersję przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Po krótkiej prelekcji odbył się pokaz filmu pt. Popiełuszko.

W czwartek 17.10. ponownie zaprosiliśmy wszystkich zainteresowanych historią Polski do Mediateki, gdzie zaprezentowany został film Kazimierza Kutza pt. Śmierć jak kromka chleba. Przed projekcją dr Aneta Banasik wygłosiła wykład na temat historii i specyfiki kulturowej Górnego Śląska. Publiczność wzięła udział w dyskusji dotyczącej stanu wojennego oraz tragicznych wydarzeń z kopalni Wujek.

Wreszcie 18 października w szkole Massari – Galilei odbyło się spotkanie z dr Barbarą Minczewą, dyrektor Polskiej Organizacji Turystycznej w Rzymie, która przygotowała niezwykle ciekawą prezentację, mającą zachęcać do odwiedzenia naszego kraju. Na koniec mieliśmy też okazję wysłuchać koncertu jazzowego w wykonaniu grupy Roberta Ottaviana.

 

Obchody Tygodnia kultury polskiej tradycyjnie zakończyła niedzielna msza święta odprawiona przez księdza Andrzeja Wiśniewskiego oraz turniej sportowy im. Solidarności, który odbywał się w Centrum sportu Cagno Abbrescia.


RAI 3 Program Est Ovest z 2 grudnia 2018 - Tydzień Kultury Polsko - Włoskiej w Bari


Tydzień Kultury Polsko - Włoskej w mediach

 

Dzięki zainteresowaniu polskich i włoskich dziennikarzy wiadomości o drugej edycji Tygodnia Kultury Polsko - Włoskiej w Bari dotarły do widzów i czytelników zarówno w Polsce jak i we Włoszech. 

 

 

https://halopolonia.tvp.pl/39313271/24102018-2220

https://www.msz.gov.pl/pl/p/rzym_it_a_pl/polonia/wydarzenia_polonijne2/tydzien_kultury_wlosko_polskiej_w_bari

https://www.polacywewloszech.com/2018/11/20/tydzien-kultury-polsko-wloskiej-w-bari-2/

https://naszswiat.it/aktualnosci/wlochy-tydzien-kultury-polskiej-w-bari-14-18-listopada-2018-r/

http://www.radiozagranica.pl/8/82/Artykul/392553,Wlochy-Tydzien-Kultury-Polskiej-w-Bari

 

http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/130159,33,ipn-tydzien-kultury-polskiej-w-bari-14-18-listopada-2018-r-(komunikat);jsessionid=XTWHKgFG1ty7J7VFq9m+4y-o.undefined

 

https://youtu.be/xpHxhc_1ACI

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/61285,IPN-podczas-Tygodnia-Kultury-Polskiej-w-Bari-1418-listopada-2018.html?search=8913494511398

https://assopuglieseitalopolacca.jimdo.com/settimana-della-cultura-italo-polacca/

http://www.puglia.beniculturali.it/index.php?it/647/settimana-della-cultura-italo-polacca-15112018

https://www.youtube.com/watch?v=cLy5N5-Gcw0

https://www.caminvattin.it/event/settimana-della-cultura-italo-polacca-incontri-spettacoli-concerti-proiezioni-seconda-edizione/

https://bari.ilquotidianoitaliano.com/eventi/2018/11/news/dal-14-al-18-novembre-torna-la-settimana-della-cultura-italo-polacca-221424.html/

http://www.trmtv.it/home/cultura/2018_11_14/185478.html

http://www.barinedita.it/eventi-incontri/12689/settimana-della-cultura-italo-polacca--a-bari-spettacoli-incontri-e-proiezioni

https://www.puglianews24.eu/settimana-della-cultura-italo-polacca-concerto-il-mito-di-fryderyk-chopin-con-il-maestro-pietro-laera-23733.html

http://www.baritoday.it/tag/settimana-cultura-italo-polacca/

http://www.baritoday.it/eventi/concerto-laera-settimana-italo-polacca-abeliano-bari-14-novembre-2018.html

https://rome.mfa.gov.pl/it/c/MOBILE/attualita/settimana_di_cultura_polacca_a_bari

https://www.primapaginanews.it/articoli/musica-bari-settimana-della-cultura-italo-polacca-concerto-il-mito-di-fryderyk-chopin-con-il-maestro-pietro-laera-438405

https://sannicandro-di-bari.virgilio.it/notizielocali/al_via_la_settimana_della_cultura_italo_polacca_inaugurazione_al_castello_svevo_di_bari-57126234.html

https://www.giornalediplomatico.it/Polonia-celebra-a-Bari-Settimana-della-Cultura-polacca-per-100-anni-Indipendenza.htm

https://www.polisnotizie.it/2018/11/17/ii-edizione-della-settimana-della-cultura-polacca/

http://www.portaledeigiovani.it/eventi/settimana-della-cultura-italo-polacca

http://www.lavalledeitempli.net/2018/11/14/bari-settimana-cultura-polacca/

http://www.smsmassarigalileibari.gov.it/index.php?option=com_content&view=article&id=1334:circolare-n-44-conferenza-sul-centesimo-anniversario-della-riconquista-dell-indipendenza-della-repubblica-di-polonia-settimana-della-cultura-italo-polacca&catid=8&Itemid=139

https://it.geosnews.com/p/it/puglia/ba/bari/il-concerto-settimana-della-cultura-italo-polacca-concerto-il-mito-di-fryderyk-chopin-con-il-maestro-pietro-laera_22018780

https://www.zazoom.it/2018-11-11/settimana-della-cultura-italo-polacca-concerto-il-mito-di-fryderyk-chopin-con-il-maestro-pietro-laera/4871553/

https://www.agenzianova.com/a/0/2177033/2018-11-14/italia-polonia-da-oggi-al-18-novembre-a-bari-la-seconda-edizione-della-settimana-della-cultura-polacca

 

http://www.etribuna.com/aas/it/2015-07-20-13-01-43/istituzioni-estere-m/67453-a-bari-e-pisa-si-celebra-il-centenario-dell-indipendenza-polacca.html


 

W dniach od 14 do 18 listopada 2018 roku w Bari odbyła się druga edycja Tygodnia Kultury Polsko – Włoskiej zorganizowana przez Apulijskie Stowarzyszenie Włosko – Polskie. Poprzez cykl wykładów, spotkań i wydarzeń kulturalnych pragniemy włączyć się w uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bieżąca edycja Tygodnia kultury otrzymała honorowy patronat Marszałka Senatu RP, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ambasady RP w Rzymie.

Uroczysta inauguracja miała miejsce na Zamku w Bari, który związany jest z Polską poprzez figurę Bony Sforzy. To właśnie stąd włoska księżniczka wyruszyła w 1517 roku do Neapolu, gdzie per procura poślubiła polskiego króla Zygmunta Starego.

W tym roku w inauguracji wzięli udział zarówno liczni goście z Polski jak i przedstawiciele administracji miasta Bari oraz apulijska Polonia. Senat RP reprezentowała senator Grażyna Sztark, Ambasadę RP w Rzymie – konsul Grzegorz Kozuba, Instytut Pamięci Narodowej – Katarzyna Ratajczak – Sowa i Jarosław Tęsiorowski, a Muzeum Auschwitz – Birkenau - Mirosław Obstarczyk. Rolę gospodarza przyjęła na siebie dyrektor Muzeum Zamkowego oraz prezes i wiceprezes Apulijskiego Stowarzyszenia Włosko – Polskiego: Antonio Mercurio i Aneta Banasik.

Mieliśmy również zaszczyt gościć Dziekana bazyliki świętego Mikołaja oraz dyrektorów wydziału kultury Urzędu Miejskiego w Bari i Regionu Apulia.

W trakcie trwania wydarzenia w szkole Massari – Galilei można było obejrzeć wystawę pt. Samarytanie z Markowej, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej i udostępnioną przez Ambasadę RP w Rzymie.

 

Wieczorem zaprosiliśmy gości na koncert muzyki Fryderyka Chopina, który odbył się w teatrze Nuovo Abeliano. Wspaniały popis umiejętności dał pianista Pietro Laera, a wielu wzruszeń dostarczyli uczniowie szkoły Massari – Galilei, którzy również przygotowali i wykonali utwory naszego znakomitego kompozytora.

 

15 listopada w szkole Massari – Galilei odbyła się konferencja dedykowana polskiej historii. Wykład o polskich drogach do niepodległości wygłosił Jarosław Tęsiorowski z Instytutu Pamięci Narodowej, a Katarzyna Ratajczak – Sowa przedstawiła publiczności bohaterską postawę rodziny Ulmów, która w czasie drugiej wojny światowej ukrywała Żydów, przypłacając to życiem. Uczniowie szkoły przygotowali dla naszych gości niespodziankę i na początku spotkania odegrali hymny: polski i włoski, a na koniec wykonali świetny koncert muzyki Nina Rota.

 

Późnym popołudniem odbyło się kameralne spotkanie poświęcone poezji Zbigniewa Herberta podczas którego zwycięzca konkursu translatorskiego Maurizio Marcianò zaprezentował własne tłumaczenie wiersza Książka. Nagrodą w konkursie jest trzymiesięczny kurs języka polskiego odbywający się w Centrum Języka i Kultury Polskiej powstałym przy w 2018 roku przy Apulijskim Stowarzyszeniu Włosko – Polskim. Spotkanie zakończyło się lekcją języka polskiego dla cudzoziemców, którą przeprowadziła dyrektor Centrum i wiceprezes Stowarzyszenia dr Aneta Banasik.

 

W piątek 16 listopada w godzinach popołudniowych w Mediatece Regionalnej w Bari odbyło się spotkanie poświęcone Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu wraz z pokazem filmu pt. Pilecki. Naszymi gośćmi byli: reżyser Mirosław Krzyszkowski, który przybliżył nam dzieciństwo i młodość bohatera oraz Mirosław Obstarczyk z Muzeum Auschwitz Birkenau, który wygłosił bardzo ciekawy wykład o obozowym ruchu oporu, roli Rotmistrza w jego tworzeniu oraz wspomniał o słynnych Raportach, które miały ogromny wpływ na uświadomienie opinii publicznej w Europie skali ludobójstwa dokonanego przez nazistowskie Niemcy na terenach okupowanej Polski.

 

Wreszcie w sobotę 17 listopada w szkole Massari – Galilei wystawiony został spektakl w reżyserii Roberta Giordana, pt. Irena Sendler. La terza madre del ghetto di Varsavia. Mogliśmy gościć w Bari reżysera i jego grupę teatralną dzięki wsparciu ze strony Instytutu Pamięci Narodowej. Publiczność z entuzjazmem przyjęła sztukę, której walory edukacyjne oraz ładunek emocjonalny wywołały żywe zainteresowanie.

 

Tydzień kultury polsko – włoskiej zakończył się w niedzielę wspólną modlitwą, którą poprowadził ksiądz Andrzej Wiśniewski oraz spotkaniem członków i sympatyków Stowarzyszenia, w trakcie którego podsumowaliśmy wydarzenie i zaprezentowaliśmy projekty na przyszły rok.

 

 

Dziękujemy wszystkim gościom oraz instytucjom, które pomogły nam w organizacji tegorocznej imprezy. Dziękujemy za patronaty honorowe. Dziękujemy za list Pana Ambasadora Konrada Głębockiego oraz Pana Dyrektora Kazimierza Kuberskiego z Biura Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dziękujemy polskim i włoskim dziennikarzom, którzy relacjonowali wydarzenie. Dziękujemy wreszcie Prezesowi Apulijskiego Stowarzyszenia Włosko – Polskiego, panu Antonio Mercurio za jego zaangażowanie w promocję Polski na terenie Apulii. 

W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Apulijskie Stowarzyszenie Włosko – Polskie organizuje w Bari w dniach od 14 do 18 listopada drugą edycję Tygodnia Kultury Polskiej. Odbędzie się ona pod patronatem Marszałka Senatu RP oraz Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Ze strony włoskiej w organizację wydarzenia zaangażowany jest Urząd Miasta Bari, Apulijski oddział Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, szkoła Massari - Galilei, stowarzyszenie kulturalne "Nel gioco del Jazz".

 

 PROGRAM

 

14 listopada 2018

17.00

Uroczysta inauguracja z udziałem zaproszonych gości z Polski i Włoch – Zamek w Bari.

20.30

Koncert muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu Pietra Laera - teatr Nuovo Abeliano w Bari.

 

15 listopada 2018

10.00

Konferencja historyczna – 100. rocznica odzyskania niepodległości z udziałem Prezesa oraz gości z Instytutu Pamięci Narodowej – szkoła Massari – Galilei w Bari. Wykłady wygłoszą: dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Katarzyna Ratajczak – Sowa, Samodzielna Sekcja Informacji Międzynarodowej, IPN oraz Jarosław Tęsiorowski, Biuro Edukacji Narodowej, IPN. W debacie udział weźmie również Marco Patricelli, historyk i dziennikarz.

18.00

Spotkanie poświęcone poezji Zbigniewa Herberta i rozstrzygnięcie konkursu translatorskiego. Lekcję języka polskiego dla cudzoziemców z grupą uczestników kursu z Centrum Języka i Kultury Polskiej działającego przy Apulijskim Stowarzyszeniu Włosko – Polskim przeprowadzi dr Aneta Banasik. Centro Sportivo Di Cagno Abbrescia w Bari.

 

 16 listopada 2018

17.00

Spotkanie poświęcone Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu z udziałem przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, Mirosława Obstarczyka z sekcji wystaw Muzeum Auschwitz Birkenau, reżysera Mirosława Krzyszkowskiego ze Stowarzyszenia Auschwitz Memento w Oświęcimiu oraz Marca Patricellego, autora włoskiej wersji biografii Rotmistrza – Mediateka Regionalna w Bari.

19.00

Projekcja filmu pt. Pilecki, reż. M.Krzyszkowski.

 

 17 listopada 2018

18.00

Samarytanie z Markowej – historia rodziny Ulmów – wykład wygłosi dr Mateusz Szpytma, IPN – szkoła Massari – Galilei w Bari.

18.30

Spektakl poświęcony Irenie Sendlerowej pt. Irena Sendler. La terza madre del ghetto di Varsavia, w reżyserii Roberta Giordana oraz spotkanie z reżyserem.

 

18 listopada 2018

11.00

Mszę św. ku czci św. Jana Pawła II w czterdziestą rocznicę wyboru odprawi ksiądz Andrzej Wiśniewski  - Centro Sportivo Di Cagno Abbrescia w Bari.

13.00

Spotkanie członków Apulijskiego Stowarzyszenia Włosko – Polskiego oraz apulijskiej Polonii i wspólny obiad.


 

 

 

6 grudnia w dniu świętego Mikołaja, patrona Bari, obchodziliśmy 500 - lecie ślubu Bony Sforzy i Zygmunta Starego. Na zamku w Bari odbył się bankiet, a imprezę uświetnił orszak w strojach z epoki przygotowany przez stowarzyszenie pro loco z Palo del Colle. 


 

 

W dniach 5,6,7 grudnia odbyły się konferencje naukowe poświęcone: nauce języka i literatury polskiej we Włoszech, królowej Bonie oraz promocji polskiej turystyki w Apulii.


 

 

 

5 grudnia w pięknej sali Muzeum Diecezjalnego, które mieści się przy katedrze odbyło się spotkanie z Ambasadorem RP w Watykanie Januszem Kotańskim, który wygłosił interesującą prelekcję na temat tragicznej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki zamordowanego na zlecenie komunistycznej władzy.


 

 

 

Wieczorem 4 grudnia w teatrze Kismet mieliśmy okazję obejrzeć spektakl pt. Maskarada Królowej Bony przygotowany przez grupę Cracovia Danza, który spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem włoskiej i polskiej publiczności.

 


 

 

4 grudnia 2017 roku na zamku w Bari odbyła się uroczysta inauguracja Tygodnia kultury włosko - polskiej z udziałem władz miasta, przybyłych gości oraz organizatorów imprezy - Apulijskiego Stowarzyszenia Włosko - Polskiego.

Na zdjęciu: Sekretarz Stanu w MSZ, Jan Dziedziczak.


TYDZIEŃ KULTURY WŁOSKO - POLSKIEJ W BARI ODBYWA SIĘ POD PATRONATEM MARSZAŁKA SENATU RP

 

Patronaty honorowe:

 

Marszałek Senatu RP

Ambasada RP w Rzymie

Instytut Kultury Polskiej w Rzymie

Urząd Miasta Bari

Region Apulia

Włoskie Ministerstwo Kultury


Apulijskie Stowarzyszenie Włosko - Polskie we współpracy z Ambasadą RP i Instytutem Kultury Polskiej w Rzymie przygotowuje Tydzień kultury polskiej w Bari, który odbędzie się w dniach 4 - 10 grudnia br.

 

Okazją do zorganizowania tego doniosłego wydarzenia jest 500. rocznica ślubu Bony Sforzy i Zygmunta I (akt małżeństwa podpisano 6 grudnia 1517 roku w Neapolu, w dniu dedykowanym patronowi Bari świętemu Mikołajowi), a celem umacnianie wzajemnych związków historycznych, kulturalnych, gospodarczych, turystycznych i religijnych, łączących od wieków oba narody. Patronat honorowy nad imprezą objęły między innymi: Ambasada RP w Rzymie, Instytut Kultury Polskiej, Region Apulia, Miasto Bari, Apulijska delegatura włoskiego Ministerstwa Kultury.

Bogaty program obchodów został przedstawiony 2 października w trakcie konferencji prasowej, która odbyła się w Urzędzie Miasta. W spotkaniu uczestniczyli między innymi: prof. Agnieszka Bender (radca Ambasady RP i dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Rzymie), Silvio Maselli (dyrektor depeartamentu ds. kultury Urzędu Miejskiego w Bari), prof. Pasquale Cordasco i Janina Janas (Uniwersytet im. Alda Moro w Bari), Paola Petruzzelli (dyrektor szkoły średniej im. Ettore Majorana), Valentino Rosito (prezes związku dziennikarzy Apulii), Claudia Castorani (Centrum Nauki Języków Obcych), Alessandro Besozzi (członek profesjonista Apulijskiego Stowarzyszenia Włosko - Polskiego), Antonio Mercurio i dr Aneta Banasik (prezes i wiceprezes Apulijskiego Stowarzyszenia Włosko - Polskiego).

W czasie konferencji prasowej Antonio Mercurio stwierdził: Polskę i Apulię łączy silna więź i głęboko wierzymy, że nasza inicjatywa umocni trwające od wieków związki między dwoma narodami oraz stworzy nowe możliwości dialogu i współpracy zarówno w sferze kultury, jak i gospodarki i turystyki

To bardzo ważna, a zarazem symboliczna data - dodała Agnieszka Bender, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Rzymie - która ułatwia dialog między dwoma narodami o wspólnych korzeniach. Tydzień kultury to wspaniała, międzynarodowa okazja do kontynuacji dialogu kulturowego oraz wzmocnienia kontaktów gospodarczych i turystycznych w przyszłości.

To okazja to stworzenia prawdziwego mostu porozumienia - powiedział dyrektor departamentu kultury, Silvio Maselli - trzeba zintensyfikować wzajemne kontakty kulturalne, gospodarcze i turystyczne, zwłaszcza że nasze miasto coraz bardziej interesuje się Polską, czemu sprzyjają również uruchomione niedawno połączenia lotnicze z Bari do Warszawy i do Katowic.  

To my tworzymy historię - zaznaczył prezes związku dziennikarzy Apulii, Valentino Losito - a poza tym, jako obywatele miasta Bari musimy przypominać o tym, co się tu wydarzyło w przeszłości, i właśnie takie wydarzenia jak Tydzień kultury pomagają nam umacniać relacje, który połączyły przed wiekami naszych przodków.  

 


 A
pulijskie Stowarzyszenie Włosko – Polskie we współpracy z Ambasadą RP i Instytutem Kultury Polskiej w Rzymie ma zaszczyt przedstawić program

TYGODNIA KULTURY WŁOSKO - POLSKIEJ W BARI 4-10.12.2017

 

 

4.12.2017

- Inauguracja Tygodnia kultury polskiej z udziałem zaproszonych gości na zamku w Bari, godz. 17.00

- Spektakl pt. Maskarada Królowej Bony w wykonaniu zespołu Cracovia Danza z Krakowa, Teatr Kismet, Bari, godz. 21.00

4-7.12.2017

- Prezentacja filmów polskich, Cineporto Fiera del Levante, Bari.

5.12.2017

- Konferencja: Promocja języka i kultury polskiej we Włoszech: działania i inicjatywy Instytutu Kultury Polskiej, ośrodków uniwersyteckich oraz stowarzyszeń polskich we Włoszech, zorganizowana przez Apulijskie Stowarzyszenie Włosko – Polskie oraz Instytut Kultury Polskiej w Rzymie i Centrum Nauki Języków Obcych Uniwersytetu w Bari.

6.12.2017

- Uniwersytecka konferencja naukowa: Bona Sforza – kobieta Renesansu łącząca Polskę i Italię, godz. 10.00

- Bankiet - rekonstrukcja uczty weselnej, przygotowana przez uczniów szkoły średniej imienia Ettore Maiorana, zamek w Bari, godz. 12.30

7.12.2017

- Prezentacja polskiej oferty turystycznej, Biuro Polskiej Organizacji Turystycznej w Rzymie, Centrum Nauki Języków Obcych Uniwersytetu w Bari, godz. 10.00

- Tradycyjne święto ludowe Fanoje w miejscowości Capurso, połączone z prezentacją i degustacją regionalnych smakołyków. W tym roku przygotowane zostaną również najpopularniejsze dania kuchni polskiej. Capurso, godz. 19.00

8.12.2017

- Pierwsza rocznica powstania Apulijskiego Stowarzyszenia Włosko – Polskiego, podsumowanie rocznej działalności oraz przedstawienie programu na rok 2018, Centrum Di Cagno Abbrescia, Bari.

- Spotkanie z autorami publikacji na temat Bony Sforzy w bibliotece miejskiej w Capurso.

 9-10.12.2017

- Prezentacja programu drugiej edycji Tygodnia kultury polskiej w Bari, zaplanowanego na listopad 2018 roku w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości. Centrum Di Cagno Abbrescia, Bari.

- Msza święta celebrowana przez księdza Andrzeja Wiśniewskiego w kaplicy przy Centrum Di Cagno Abbrescia, Bari, prezentacja polskich tradycji wigilijnych.