SETNA ROCZNICA URODZIN JANA PAWŁA II

 

18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła. To kolejny wybitny Polak, któremu chcemy poświęcić specjalny dzień podczas czwartej edycji Tygodnia Kultury Polsko - Włoskiej w październiku 2020 roku.

 


 

 

ARMIA ANDERSA - SZLAK NADZIEI

 

12 maja przypada pięćdziesiąta rocznica śmierci generała Władysława Andersa, któremu zamierzamy dedykować specjalny dzień podczas czwartej edycji Tygodnia Kultury Polsko - Włoskiej w październiku 2020 roku. 

 

 

 

 

ZACHĘCAMY DO LEKTURY

 

Materiały dotyczące bitwy o Monte Cassino oraz historii 2.Korpusu Polskiego i powojennych losów żołnierzy dostępne są pod adresem:

 

https://ita.calameo.com/books/004249183443f8482fc78

 

 

I papaveri rossi di Montecassino

https://www.youtube.com/watch?v=4kjzquUE7-U

Czerwone maki na Monte Cassino

https://www.youtube.com/watch?v=9UJuJHlbWQY


LEKCJA HISTORII DLA NAJMŁODSZYCH - MIŚ WOJTEK OPOWIADA

 

https://www.youtube.com/watch?v=xT_gG_-xBdI&t=58s


 

OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI

 

12 maja 1935 roku zmarł Marszałek Józef Piłsudski, organizator polskiego czynu zbrojnego - legendarny komendant I Brygady Legionów, którą prowadził ku Niepodległości, zwycięski wódz w wojnie 1920 r., główny architekt odbudowy państwa polskiego po pierwszej wojnie światowej, polityk i mąż stanu. 

 

Chcemy przypomnieć postać Marszałka w czasie czwartej edycji Tygodnia Kultury Polsko - Włoskiej w październiku 2020 roku.

 


 

W trudnym czasie epidemii, gdy nie możemy swobodnie podróżować, tęsknota za Ojczyzną staje się jeszcze bardziej dotkliwa i przynajmniej w ten symboliczny sposób chcemy połączyć się z krajem i z wszystkimi Rodakami przebywającymi za granicą.

 

Życzymy siły i wytrwałości, a jednocześnie dziękujemy za Wasze zaangażowanie na rzecz Stowarzyszenia i Polonii.

 

We wszystkich sprawach prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO - 21 LUTEGO

Lauretką konkursu translatorskiego została Pani Maria Teresa Giorgio. Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie. 

Skład komisji:

Prof. Alessandro Parenti, Uniwersytet w Trento

dr Aneta Banasik, Uniwersytet w Pizie

Halina Poświatowska

Berenice

 

quando Berenice scalza

vendevano al mercato

ahi ahi ahi

lei aveva orecchini piangenti

e braccialetti che cantavano piano

ahi ahi

arrivò un povero dalle sopracciglia scure

e aveva solo vent’anni

ahi ahi

si fermò

guardò le sue gambe

gli orecchini danzanti

ahi

Berenice scalza dagli occhi neri

si mise le mani in testa

si passò le dita tra i capelli in preghiera

i braccialetti pesanti

ahi ahi

andò via il povero dalle sopracciglia scure

oh Berenice……

arrivò un vecchio con un sacco di monete

e le mise una corda intorno al collo

portò via

ahi

Berenice dai piedi scalzi

gli orecchini piangenti

alla veglia funebre

alla veglia funebre

ahi ahi ahi

 

Testo tradotto da Miriam Giorgio 

 

 

Halina Poświatowska

Berenika

 

kie­dy bosą Be­re­ni­kę

sprze­da­wa­li na ryn­ku
aj aj aj
mia­ła pła­czą­ce kol­czy­ki
i bran­so­let­ki
któ­re śpie­wa­ły cien­ko
aj aj

przy­szedł z ciem­ną brwią ubo­gi
a miał tyl­ko dwa­dzie­ścia lat
aj aj
przy­sta­nął
po­pa­trzył na jej nogi
na tań­czą­ce kol­czy­ki
aj

Be­re­ni­ka czar­no­oka bosa
za­rzu­cia­ła ręce na gło­wę
pal­ce wmo­dli­ła we wło­sy
bran­so­let­ki cięż­ko
aj aj
od­szedł z ciem­ną brwią ubo­gi
Be­re­ni­ko..........

przy­szedł
z wor­kiem pie­nię­dzy sta­rzec
i za­rzu­cił na szy­ję po­wró­zek
po­pro­wa­dził
aj
Be­re­ni­kę bo­so­sto­pą
w roz­pła­ka­nych kol­czy­kach
na sty­pę
na sty­pę
aj aj aj


 WYSTAWA W TRANI

 

W dniach od 26 stycznia do 26 marca na zamku w Trani można obejrzeć wystawę Doświadczenie Auschwitz w sztuce byłych więźniów, przygotowaną przez Państwowe Muzeum Auschwitz Birkenau. 

Wydarzenie zorganizowane przez Apulijskie Stowarzyszenie Włosko - Polskie dzięki pomocy Muzeum oraz dyrekcji zamków Apulii zostało nominowane do nagrody włoskiego Ministerstwa Kultury Italive 2020.

 

Foto: Maria Zotti


                                                                                   FILM "PASZPORTY PARAGWAJU"

 

https://www.youtube.com/watch?v=Eabp42ISN_4&t=78s

 

Film „Paszporty Paragwaju” w reżyserii Roberta Kaczmarka opowiada mało znaną historię współpracy polsko-żydowskiej, której celem nadrzędnym było życie drugiego człowieka. W latach 1942–1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Wspólnie działali na rzecz uzyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów w okupowanej Europie, którzy dzięki nim uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady. Posiadacze tych paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech (Tittmoning, Liebenau, Bölsenberg) oraz do okupowanej Francji (Vittel). Część z nich doczekała końca wojny. Rodziny wielu ocalonych dopiero dziś dowiadują się, komu tak naprawdę zawdzięczają życie. Do grupy działającej przy polskim poselstwie w Bernie należeli: Aleksander Ładoś – od kwietnia 1940 r. poseł pełnomocny w Bernie; jego współpracownik Konstanty Rokicki – konsul w Bernie; Stefan Jan Ryniewicz – sekretarz i kierownik Wydziału Konsularnego w Bernie; Juliusz Kühl – sekretarz poselstwa. Ze strony organizacji żydowskich ogromną rolę odegrali: Adolf H. Silberschein – działacz syjonistyczny, poseł na Sejm RP oraz Chaim Eiss – rabin, działacz Agudat Israel.

Instytut Pamięci Narodowej

 


W dniu 5 maja 2019 roku delegacja Apulijskiego Stowarzyszenia Włosko - Polskiego wzięła udział w obchodach Dnia Polonii, które odbyły się w Ambasadzie RP w Rzymie z udziałem Marszałka Senatu RP, przedstawicieli polskiego parlamentu oraz Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". 

 

Fot.

1. Tablica ku czci świętego Maksymiliana Kolbe w bazylice Matki Bożej Anielskiej i Męczenników w Rzymie

2. Koncert muzyki polskich kompozytorów i recytacja poezji Jana Pawła II w Oratorio del Gonfalone w Rzymie

3. Pamiątka przekazana naszemu stowarzyszeniu przez Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego

 

 

 


Radosnych, pogodnych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych dla wszystkich sympatyków stowarzyszenia!


Wystawa pod tytułem:

„Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz” 

 

Apulijskie Stowarzyszenie Włosko - Polskie zaprasza do obejrzenia wystawy przygotowanej przez Państwowe Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu. 

Dzięki pomocy Muzeum oraz autora wystawy Mirosława Obstarczyka, w dniach od 21 stycznia do 8 lutego w Mediatece Regionalnej w Bari mieszkańcy regionu oraz młodzież szkolna mogą bezpłatnie zwiedzić wystawę i obejrzeć tematycznie powiązane z nią filmy.

W uroczystej inauguracji w dniu 21 stycznia uczestniczyli między innymi: Agata Ibek - Wojtasik, Konsul RP w Rzymie; Jadwiga Pinderska - Lech, Muzeum Auschwitz - Birkenau; Katarzyna Ratajczak - Sowa, Instytut Pamięci Narodowej.


 

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzymy pokoju serca, nadziei oraz wiele miłości.

 

Wszystko ma swój czas, i wszystko może się zdarzyć, a w tę Noc Cudów, kiedy Bóg przychodzi na Ziemię, niech spełnią się wszystkie marzenia, bowiem Bóg jest mistrzem rzeczy niemożliwych!


Tytuł: ZABIĆ OJCA

Tytuł oryginału: UCCIDI IL PADRE

Autor: SANDRONE DAZIERI

Tłumaczenie: Aneta Banasik

ISBN: 978-83-8110-517-0

Wydawnictwo Sonia Draga

Premiera: 14 listopada 2018

 

 

 

Podeszła bliżej. Masyw skalny rzucał zaostrzony cień na postać skuloną na ziemi. Niech to nie będzie dziecko, pomyślała i jej prośba została wysłuchana. To było ciało matki. Ktoś odciął jej głowę.
 
Rzym: na peryferiach miasta policja znajduje zwłoki kobiety z odciętą głową. Jej sześcioletni syn zniknął. Do akcji wkracza policjantka przebywająca na urlopie zdrowotnym, a pomaga jej Dante – „mężczyzna z silosu”, oryginał opętany manią prześladowczą, ale obdarzony niespotykaną zdolnością dedukcji. Jest ekspertem w sprawach porwań i wykorzystywania nieletnich, ponieważ jako dziecko sam został uprowadzony i przetrzymywany wiele lat w odosobnieniu przez „Ojca”. Wszystko wskazuje na to, że potwór właśnie powrócił.
 
„Poznajcie dwoje najbardziej intrygujących detektywów, jacy pojawili się w ostatnich latach… Brutalna i przerażająco realistyczna”. Daily Mail
 
„Pochłaniająca, niepokojąca, inteligentna, dziwna, oryginalna i brutalna”. The Times


DZIEŃ ZADUSZNY NA CMENTARZU W CASAMASSIMA

2 LISTOPADA 2018

 

 

Jak co roku, w dniu 2 listopada delegacja Apulijskiego Stowarzyszenia Włosko - Polskiego wzięła udział w ceremonii upamiętniającej polskich żołnierzy 2 Korpusu poległych na włoskiej ziemi w czasie drugiej wojny światowej. Mszę świętą odprawił ksiądz Andrzej Wiśniewski, a w uroczystości wzięli udział uczniowie ze szkół w Casamassima, przedstawiciele samorządu terytorialnego, członkowie organizacji kombatanckich oraz mieszkający w Apulii Polacy. Ambasadę RP w Rzymie reprezentowała Anna Wójcik Laskowska. Polski cmentarz wojskowy w Casamassima to bardzo ważne miejsce w historii Polski, Włoch i Apulii świadczące o wkładzie polskich żołnierzy w walkę o wolność i demokrację w Europie. Region Apulii był nie tylko areną walk, ale przede wszystkim siedzibą polskich baz militarnych, szpitali i szkół. Ze sztabu operującego na terenie Apulii wysyłano zaszyfrowane wiadomości, przygotowywano strategie walk, to tutaj w szkołach wojskowych w Alessano i Ostuni szkolono podoficerów. Wiele apulijskich miejscowości przyjmowało i gościło polskich żołnierzy, stąd region ten zyskał miano "małej Polski". W Casamassima działał jeden z największych szpitali wojskowych w południowych Włoszech, jego siedziba znajdowała się w obecnej szkole "Marconi", a polscy lekarze udzielali pomocy nie tylko rannym w walce żołnierzom, ale również cywilnej ludności regionu. Prezes Antonio Mercurio i przedstawiciele Apulijskiego Stowarzyszenia Włosko - Polskiego złożyli wienic ku czci poległych żołnierzy.  

 

 

 


 

 

DZIECI IRENY SENDLEROWJ - SPOTKANIE W BARI

 

 

22 maja 2018 roku w Apulijskiej Mediatece Regionalnej w Bari, via Zanardelli 30, odbyło się spotkanie upamiętniające postać Ireny Sendlerowej, zorganizowane przez Apulijskie Stowarzyszenie Włosko - Polskie. Gościem honorowym był Roberto Giordano, aktor, reżyser i autor tekstu pt. Irena Sendler. La terza madre del ghetto di Varsavia.

Uczniowie ze szkoły Massari - Galilei wykonali kilka utwórów muzycznych, a wieczór zakończył się pokazem filmu pt. Dzieci Ireny Sendlerowej z 2009 roku.

Poniżej zamieściliśmy szczegółowy program spotkania. 

Licznie zebrana publiczność oraz przedstawiciele prasy i lokalnych mediów z entuzjazmem przyjęli zorganizowane przez nasze stowarzyszenie spotkanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Apulijskie Stowarzyszenie Włosko – Polskie

we współpracy z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Bari,

Apulijską Mediateką Regionalną oraz

szkołą Massari – Galilei w Bari

zapraszają na spotkanie:

 

 

 

"Irena Sendler i jej dzieci z warszawskiego getta"

 

 

Bari, 22 maja, godz. 17.00

 

Apulijska Mediateka Regionalna, via Zanardelli 30 

 

 

 

W spotkaniu udział weźmie aktor i reżyser Roberto Giordano, autor biografii pt. Irena Sendler. La terza madre del ghetto di Varsavia. Uczniowie ze szkoły muzycznej wykonają kilka utworów, a na koniec zapraszamy na pokaz filmu Dzieci Ireny Sendlerowej (2009), reż. John Kent Harrison.

 

 W spotkaniu udział wezmą:

 

- Silvio Maselli, Assessore alla Cultura del Comune di Bari/ Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Bari

- Aldo Patruno, direttore   del Dipartimento Turismo, Economia della Cultura e Valorizzazione del Territorio della Regione Puglia/ Dyrektor departamentu ds. turystyki i promocji regionu Apulia

- Alba Decataldo, dirigente scolastico dell’Istituto Comprensivo “Massari-Galilei” di Bari/ Dyrektor szkoły Massari-Galilei w Bari

- Mauro Paolo Bruno, dirigente della sezione Economia della Cultura della Regione Puglia/Dyrektor departamentu ds. promocji regionu Apulia

- Maurizio Sciarra, Presidente della Fondazione Apulia Film Commission/ Prezes Fundacji Apulia Film Commission

- Ennio Corvaglia,  professore di Storia Contemporanea presso la Facoltà di Lettere e Filosofia dell'Università degli Studi Aldo Moro di Bari/ Profesor historii na Uniwersytecie im. Aldo Moro w Bari

Antonio Mercurio, presidente dell’Associazione Pugliese Italo/ Prezes Apulijskiego Stowarzyszenia Włosko - Polskiego

Aneta Banasik, vice presidente dell’Associazione Pugliese Italo Polacca leggerà una lettera  di saluto di Anna Mieszkowska autrice di una importante biografia su  Irena Sendler “Irena Sendler. La madre dei bambini dell’olocausto” da cui è tratto il film “Il coraggio di Irena Sendler”.

Odczytamy list przesłany przez Panią Annę Mieszkowską, autorkę biografii Ireny Sendler, na podstawie Jej książki powstał film Dzieci Ireny Sendlerowej.

 Si ringrazia la produttrice Beata Pisula di K&K Selekt Film per aver fornito a titolo gratuito la licenza e la copia del film “Il coraggio di Irena Sendler”.

 

Składamy serdeczne podziękowania Pani Prezes Beacie Pisuli z K&K Selekt Film za udzielenie licencji na pokaz filmu oraz udostępnienie kopii.ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

 

3 maja członkowie i sympatycy naszego stowarzyszenia wzięli udział we mszy świetej odprawionej przez księdza Andrzeja Wiśniewskiego w parafii Serca Jezusowego w miejscowości Acquaviva. W kazaniu ksiądz Andrzej przypomniał o Konstytucji 3 Maja oraz przybliżył zebranym historię święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. 

 

3 maja 2017 roku odbyła się również inauguracja działalności naszego stowarzyszenia i w pierwszą rocznicę powstania zorganizowaliśmy wspólną kolację w jednej z pizerii w Acquaviva. 

 


Turystyka sprzyja nawiązywaniu kontaktów!

 

27 kwietnia 2018 w centrum konferencyjno - wystawowym Officina degli esordi w Bari odbyło się pierwsze z cyklu spotkań poświęconych turystyce, zorganizowane przez Apulijskie Stowarzyszenie Włosko - Polskie we współpracy z Urzędem Miasta Bari. Zaproszeni goście wymienili doświadczenia związane z promocją regionu Apulia poza granicami Włoch oraz zapoznali się z  ofertą turystyczną prezentującą polskie miasta i regiony.

W trakcie spotkania zwrócono szczególną uwagę na rolę wydarzeń kulturalnych zarówno w promocji wymiany turystycznej pomiędzy Polską i Apulią jak i w nawiązywaniu bliższych kontaktów między ludźmi. 

 

 

L'Associazione Pugliese Italo Polacca, in collaborazione con  il Comune di Bari nella persona dell’Assessore alla Cultura, Turismo e Partecipazione, dott. Silvio Maselli, presentano la prima  “Tavola rotonda sulla promozione dell’offerta turistica pugliese e polacca” che si terrà a Bari il 27 aprile 2018 alle ore 10 presso l’”Officina degli esordi” in via Crispi 5.

 

Apulijskie Stowarzyszenie Włosko – Polskie we współpracy z Urzędem Miasta Bari i dyrektorem Departamentu ds. Kultury, Turystyki i Promocji, Silvio Masellim zapraszają na pierwszą edycję spotkań pt. „Promocja polskiej i apulijskiej oferty turystycznej”, która odbędzie się w Bari, 27 kwietnia 2018 r., o godz. 10.00 w centrum konferencyjnym Officina degli esordi, via Crispi 5.

 

Programma:

Program:

 

Bari: città del dialogo e dell'incontro”; Bari: miasto dialogu i spotkania kultur.

Silvio Maselli Assessore alla Cultura, Turismo e Partecipazione del Comune di Bari. / Dyrektor Departamentu ds. Kultury, Turystyki i Promocji, Urząd Miasta Bari.

“Turismo e Beni Culturali in Puglia: il ruolo del  MIBACT”; Turystyka i dziedzictwo narodowe w Apulii: rola MIBACT.

Eugenia Vantaggiato,  direttore del  Segretariato  Regionale del Ministero dei Beni e delle Attivita' Culturali e del Turismo per la Puglia. / Dyrektor regionalnego oddziału Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Turystyki w Apulii.

“La promozione della cultura e delle tradizioni polacche in Puglia  e pugliesi in Polonia.”; Promocja polskiej kultury i tradycji w Apulii.

Antonio Mercurio, Presidente dell’Associazione Pugliese Italo Polacca. / Prezes Apulijskiego Stowarzyszenia Włosko – Polskiego.

La promozione della destinazione Puglia”; Promocja Apulii jak mety turystycznej.

Alfredo Deliguori,  Agenzia Regionale del Turismo – Pugliapromozione / Regionalna Agencja Turystyki.

Incontriamoci a Wrocław (Breslavia)!”; Spotkajmy się we Wrocławiu!

Katarzyna Stępniak, Ufficio di Promozione&Turismo di Wrocław / Biuro Promocji Miasta i Turystyki, Urząd Miejski Wrocławia.

“Le meraviglie della Polonia: Cracovia, Varsavia e la mia Slesia”; Najpiękniejsze polskie miasta: Kraków i Warszawa. I dwa słowa o moim Śląsku.

Aneta Banasik, Vice Presidente dell’Associazione Pugliese Italo Polacca. / Wiceprezes Apulijskiego Stowarzyszenia Włosko – Polskiego.

In viaggio dalla Puglia alla Polonia”; Podróż z Apulii do Polski.

Pino Ribezzi Responsabile Agenzia Eves viaggi di Bari / Przedstawiciel agencji turystycznej Eves, Bari.


“Puglia e Polonia: legami storici, culturali e religiosi”; Apulia i Polska: więzy historyczne, kulturowe i religijne.

Don Andrea Wiśniewski, parroco della Parrocchia del Sacro Cuore di Acquaviva delle Fonti./ Proboszcz parafii Serca Jezusowego w Acquaviva delle Fonti. 

 

Interverrà il dott. Aldo Patruno, direttore del Dipartimento Turismo della Regione Puglia.  Parteciperanno alla tavola rotonda gli alunni dell’IISS “Ettore Majorana” di Bari,  coordinati dalla dirigente scolastica  dott.ssa Paola Petruzzelli, che cureranno il servizio di accoglienza dell’evento.

 

W spotkaniu weźmie udział również Aldo Patruno, dyrektor Departamentu Turystyki Regionu Apulia oraz uczniowie szkoły średniej „Ettore Majorana” w Bari pod opieką dyrektor Paoli Petruzzelli.

 

Antonio Mercurio

Presidente Associazione Pugliese Italo Polacca

Prezes Apulijskiego Stowarzyszenia Włosko - Polskiego

www.assopuglieseitalopolacca.jidmo.com

 

tel 334 9800400


 

CENTRUM JĘZYKA I KULTURY POLSKIEJ

 

Informujemy, że obecnie prowadzimy:

- kurs języka polskiego dla dorosłych na poziomie podstawowym A1 

- kurs języka polskiego dla dzieci 

 

 

Szczegółowe informacje: info@apuliaonline.eu

Dyrektor ds. nauczania:

dr Aneta Banasik

tel. 3337371199

 


Autor: Carlo A. Martigli

Tytuł: Wybór Zygmunta

Tytuł oryginału: La scelta di Sigmund

Tłumaczenie: Aneta Banasik

Wydawnictwo Sonia Draga

Data premiery: 21 marca 2018

 

 

Rzym, 1903: spokój przyjemnej, letniej nocy zakłócony zostaje przez zbrodnię popełnioną w zdawałoby się najbezpieczniejszym z możliwych miejsc, na terenie Watykanu. Znaleziono tam zwłoki jednego z gwardzistów oraz pokojówki. Wiekowy papież ma związane ręce: oficjalne śledztwo wywołałoby skandal, wystawiając na szwank wiarygodność Kościoła. Ojciec wiekuisty zajmie się ukaraniem winnego. Ale Leon XIII chce za wszelką cenę zapobiec sytuacji, w której po jego śmierci, na tronie Piotrowym mogłaby zasiąść osoba zamieszana w tę zbrodnię.

I tak, aby dyskretnie rozwiązać zagadkę, Leon XIII postanawia zwrócić się do wiedeńskiego lekarza Zygmunta Freuda, o którym mówi się, że stworzył teorię będącą w stanie zrewolucjonizować sposoby badania ludzkiego umysłu. Ojciec Święty wyznacza Freudowi do pomocy kleryka, w którym pokłada pewne nadzieje – to młody Giuseppe Angelo Roncalli, otoczony już wtedy aureolą świętości.

 

Spod pióra jednego z najpopularniejszych autorów powieści historycznych wychodzi kolejna, napisana żywym językiem, wciągająca opowieść o pierwszym śledztwie doktora Zygmunta Freuda.


 

APULIJSKIE STOWARZYSZENIE WŁOSKO - POLSKIE

w ramach działalności związanej z promocją języka i kultury polskiej w Apulii, proponuje w 2018 roku następujące kursy:

- kursy języka polskiego

-kurs historii i tradycji polskich

-kuchnia polska

 

Aneta Banasik

tel 333.7371199 info@apuliaonline.eu

Antonio Mercurio

tel 334.9800400 antoniomercurio1971@gmail.com


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU

                                    27 STYCZNIA 

 

Irena Stanisława Sendlerowa urodziła się 15 lutego 1910 r. w Warszawie. Wczesne dzieciństwo jednak spędziła w podwarszawskim Otwocku. Jej ojciec Stanisław Krzyżanowski był tam lekarzem i założycielem pierwszego sanatorium przeciwgruźliczego. Pacjentami Krzyżanowskiego było wielu ubogich Żydów. Irena spędzała czas wśród żydowskich rówieśników i nauczyła się porozumiewać się w jidysz. „Wychowana byłam w duchu, że obojętna jest sprawa religii, narodu, przynależności do jakiejś rasy – ważny jest człowiek!” – pisała w swoim życiorysie.

Już jesienią 1939 r. Sendlerowa wraz z grupą współpracowników, m.in. Janem Dobraczyńskim, Ireną Schultz, Jadwigą Piotrowską i Jadwigą Deneką założyła przy Wydziale Opieki Społecznej Zarządu Miejskiego w Warszawie tajną komórkę pomocy Żydom. Pomagała żydowskim współobywatelom, zanim jeszcze powstało getto warszawskie.

Kiedy w 1942 r. utworzono polską organizację podziemną - Radę Pomocy Żydom "Żegotę" - Irenę Sendler ps. Jolanta mianowano szefową Referatu Dziecięcego. Jako pracownica Wydziału Opieki Społecznej miała przepustkę do getta. Sendlerowa pod pretekstem kontroli sanitarnych i dezynsekcji razem ze współpracownikami nosiła do getta jedzenie, leki i pieniądze. Będąc w getcie Irena Sendlerowa zakładała opaskę z gwiazdą Dawida. Czyniła to z dwóch powodów, po pierwsze by nie wyróżniać się z tłumu, po drugie na znak solidarności z Żydami. Sendlerowa ze swoimi współpracownikami zorganizowała akcję przemycania dzieci żydowskich z warszawskiego getta.

Według Żydowskiego Instytutu Historycznego Sendlerowa wspólnie z łączniczkami, m.in. Stanisławą Bussold, Jadwigą Deneko, Wandą Drozdowską-Rogowiczową, Izabelą Kuczkowską, Zofią Patecką, Jadwigą Piotrowską oraz Wincentym Fersterem zdołali uratować kilkaset dzieci. Dokładna ich liczba do dzisiaj nie jest znana.

 


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

Apulijskie Stowarzyszenie Włosko - Polskie uczciło  jeden z najważniejszych dni w kalendarzu polskich świąt narodowych. W tym roku przypada 99 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach rozbiorów. W trakcie spotkania przypomnieliśmy wydarzenia roku 1918, związane z zakończeniem I wojny światowej i odrodzeniem Państwa Polskiego oraz najważniejsze postaci naszej historii (Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Władysław Grabski, Ignacy Mościcki), których odwaga i zaangażowanie w odbudowę Ojczyzny na zawsze pozostaną w pamięci. Zaprezentowaliśmy również ramowy program obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, które to wydarzenie stanowić będzie centralny punkt drugiej edycji Tygodnia kultury polskiej w Bari, zaplanowanego na listopad 2018 roku.


7 listopada 1867 roku w Warszawie urodziła się Maria Skłodowska.

W związku z przypadającą w tym roku 150. rocznicą urodzin, przypominamy sylwetkę polskiej noblistki.

 

 

W 1891 Maria Skłodowska wyjechała z Polski (Królestwa Polskiego) do Paryża, by tam kontynuować studia na Sorbonie, gdzie następnie poświęciła się karierze naukowej. Była prekursorką nowej gałęzi nauki – radiochemii. Do jej dokonań należą: rozwinięcie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Z jej inicjatywy prowadzono także pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.

Nagrodą Nobla została wyróżniona po raz pierwszy w 1903 – z fizyki, wraz z mężem Pierre’em Curie i z Henrim Becquerelem, za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi została nagrodzona w 1911 — z chemii, samodzielnie, za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych. Należy do grona czterech osób, który otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż raz. Wśród nich jest jednym z dwóch laureatów, którzy otrzymali nagrody w różnych dyscyplinach. W tej czwórce jest też jedyną kobietą.


 

DZIEŃ ZADUSZNY NA CMENTARZU W CASAMASSIMA

2 LISTOPADA 2017

 

 

Jak co roku, w dniu 2 listopada delegacja Apulijskiego Stowarzyszenia Włosko - Polskiego wzięła udział w ceremonii upamiętniającej polskich żołnierzy 2 Korpusu poległych na włoskiej ziemi w czasie drugiej wojny światowej.

Mszę świętą odprawił ksiądz Andrzej Wiśniewski, a w uroczystości wzięli udział uczniowie ze szkół w Casamassima, przedstawiciele samorządu terytorialnego, członkowie organizacji kombatanckich oraz mieszkający w Apulii Polacy. Hołd poległym żołnierzom oddali między innymi: gen. Prezioso, gen. Jacek Malinowski (Ambasada RP w Rzymie), Giovanna Zampetta (Urząd Miasta Casamassima), Carla Palone (Urząd Miasta Bari).

Polski cmentarz wojskowy w Casamassima to bardzo ważne miejsce w historii Polski, Włoch i Apulii świadczące o wkładzie polskich żołnierzy w walkę o wolność i demokrację w Europie. Region Apulii był nie tylko areną walk, ale przede wszystkim siedzibą polskich baz militarnych, szpitali i szkół. Ze sztabu operującego na terenie Apulii wysyłano zaszyfrowane wiadomości, przygotowywano strategie walk, to tutaj w szkołach wojskowych w Alessano i Ostuni szkolono podoficerów. Wiele apulijskich miejscowości przyjmowało i gościło polskich żołnierzy, stąd region ten zyskał miano "małej Polski". W Casamassima działał jeden z największych szpitali wojskowych w południowych Włoszech, jego siedziba znajdowała się w obecnej szkole "Marconi", a polscy lekarze udzielali pomocy nie tylko rannym w walce żołnierzom, ale również cywilnej ludności regionu. 

 

 


Ambasada RP w Rzymie podała daty uroczystych Mszy Świętych upamiętniających żołnierzy 2. Korpusu, poległych we Włoszech w czasie drugiej wojny światowej. Nabożeństwa zostaną odprawione na cmentarzach wojskowych.

 

1 listopada 2017 

Cmentarz Polski w Montecassino             godz. 11.00 

 

2 listopada 2017

Cmentarz Polski w Loreto:                         godz. 11.00                            

Cmentarz Polski w Casamassima:            godz. 11.30 

 

Zapraszamy wszystkich członków i sympatyków Stowarzyszenia oraz mieszkańców Apulii do udziału w Mszy Świętej w dniu 2 listopada, o godzinie 11.30 na cmentarzu w Casamassima. Nabożeństwo, jak co roku, odprawi ksiądz Andrzej Wiśniewski.

 

 


200. ROCZNICA ŚMIERCI TADEUSZA KOŚCIUSZKI

 

15 października 2017 roku w centrum Di Cagno Abbrescia w Bari odbyło się spotkanie, w trakcie którego prezes Apulijskiego Stowarzyszenia Włosko - Polskiego, Antonio Mercurio i wiceprezes dr Aneta Banasik w obecności członków i sympatyków stowarzyszenia, przypomnieli postać polskiego generała Tadeusza Kościuszki, dowódcy powstania z 1794 roku oraz bohatera amerykańskiej wojny o niepodległość. Kościuszko zmarł 15 października 1817 roku w Solurze w Szwajcarii, i aby uczcić 200. rocznicę jego śmierci Senat RP dedykował bieżący rok naszemu wybitnemu patriocie. Po zakończeniu ceremonii, prezes Antonio Mercurio zaprosił wszystkich na kolejne spotkanie, związane z 99. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, które to święto obchodzone jest niezwykle uroczyście 11 listopada.   


Apulijskie Stowarzyszenie Włosko - Polskie we współpracy z Ambasadą RP i Instytutem Kultury Polskiej w Rzymie przygotowuje Tydzień kultury polskiej w Bari, który odbędzie się w dniach 4 - 10 grudnia br.

 

Okazją do zorganizowania tego doniosłego wydarzenia jest 500. rocznica ślubu Bony Sforzy i Zygmunta I (akt małżeństwa podpisano 6 grudnia 1517 roku w Neapolu, w dniu dedykowanym patronowi Bari świętemu Mikołajowi), a celem umacnianie wzajemnych związków historycznych, kulturalnych, gospodarczych, turystycznych i religijnych, łączących od wieków oba narody. Patronat honorowy nad imprezą objęły między innymi: Ambasada RP w Rzymie, Instytut Kultury Polskiej, Region Apulia, Miasto Bari, Apulijska delegatura włoskiego Ministerstwa Kultury.

Bogaty program obchodów został przedstawiony 2 października w trakcie konferencji prasowej, która odbyła się w Urzędzie Miasta. W spotkaniu uczestniczyli między innymi: prof. Agnieszka Bender (radca Ambasady RP oraz dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Rzymie), Silvio Maselli (dyrektor depeartamentu ds. kultury Urzędu Miejskiego w Bari), prof. Pasquale Cordasco i Janina Janas (Uniwersytet im. Alda Moro w Bari), Paola Petruzzelli (dyrektor szkoły średniej im. Ettore Majorana), Valentino Rosito (prezes związku dziennikarzy Apulii), Claudia Castorani (Centrum Nauki Języków Obcych), Alessandro Besozzi (członek profesjonista Apulijskiego Stowarzyszenia Włosko - Polskiego), Antonio Mercurio i dr Aneta Banasik (prezes i wiceprezes Apulijskiego Stowarzyszenia Włosko - Polskiego).

W czasie konferencji prasowej Antonio Mercurio stwierdził: Polskę i Apulię łączy silna więź i głęboko wierzymy, że nasza inicjatywa umocni trwające od wieków związki między dwoma narodami oraz stworzy nowe możliwości dialogu i współpracy zarówno w sferze kultury, jak i gospodarki i turystyki

To bardzo ważna, a zarazem symboliczna data - dodała Agnieszka Bender, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Rzymie - która ułatwia dialog między dwoma narodami o wspólnych korzeniach. Tydzień kultury to wspaniała, międzynarodowa okazja do kontynuacji dialogu kulturowego oraz wzmocnienia kontaktów gospodarczych i turystycznych w przyszłości.

To okazja to stworzenia prawdziwego mostu porozumienia - powiedział dyrektor departamentu kultury, Silvio Maselli - trzeba zintensyfikować wzajemne kontakty kulturalne, gospodarcze i turystyczne, zwłaszcza że nasze miasto coraz bardziej interesuje się Polską, czemu sprzyjają również uruchomione niedawno połączenia lotnicze z Bari do Warszawy i do Katowic.  

To my tworzymy historię - zaznaczył prezes związku dziennikarzy Apulii, Valentino Losito - a poza tym, jako obywatele miasta Bari musimy przypominać o tym, co się tu wydarzyło w przeszłości, i właśnie takie wydarzenia jak Tydzień kultury pomagają nam umacniać relacje, który połączyły przed wiekami naszych przodków.  

 


 A
pulijskie Stowarzyszenie Włosko – Polskie we współpracy z Ambasadą RP i Instytutem Kultury Polskiej w Rzymie ma zaszczyt przedstawić program

TYGODNIA KULTURY WŁOSKO - POLSKIEJ W BARI 4-10.12.2017

 

 

4.12.2017

- Inauguracja Tygodnia kultury polskiej z udziałem zaproszonych gości na zamku w Bari, godz. 17.00

- Spektakl pt. Maskarada Królowej Bony w wykonaniu zespołu Cracovia Danza z Krakowa, Teatr Kismet, Bari, godz. 21.00

4-7.12.2017

- Prezentacja filmów polskich, Cineporto Fiera del Levante, Bari.

5.12.2017

- Konferencja: Promocja języka i kultury polskiej we Włoszech: działania i inicjatywy Instytutu Kultury Polskiej, ośrodków uniwersyteckich oraz stowarzyszeń polskich we Włoszech, zorganizowana przez Apulijskie Stowarzyszenie Włosko – Polskie oraz Instytut Kultury Polskiej w Rzymie i Centrum Nauki Języków Obcych Uniwersytetu w Bari.

6.12.2017

- Uniwersytecka konferencja naukowa: Bona Sforza – kobieta Renesansu łącząca Polskę i Italię, godz. 10.00

- Bankiet - rekonstrukcja uczty weselnej, przygotowana przez uczniów szkoły średniej imienia Ettore Maiorana, zamek w Bari, godz. 12.30

7.12.2017

- Prezentacja polskiej oferty turystycznej, Biuro Polskiej Organizacji Turystycznej w Rzymie, Centrum Nauki Języków Obcych Uniwersytetu w Bari, godz. 10.00

- Tradycyjne święto ludowe Fanoje w miejscowości Capurso, połączone z prezentacją i degustacją regionalnych smakołyków. W tym roku przygotowane zostaną również najpopularniejsze dania kuchni polskiej. Capurso, godz. 19.00

8.12.2017

- Pierwsza rocznica powstania Apulijskiego Stowarzyszenia Włosko – Polskiego, podsumowanie rocznej działalności oraz przedstawienie programu na rok 2018, Centrum Di Cagno Abbrescia, Bari.

- Spotkanie z autorami publikacji na temat Bony Sforzy w bibliotece miejskiej w Capurso.

 9-10.12.2017

- Zjazd przedstawicieli stowarzyszeń polskich we Włoszech: Polskie stowarzyszenia we Włoszech – cele, działalność i plany na przyszłość. Centrum Di Cagno Abbrescia, Bari.

- Msza święta celebrowana przez księdza Andrzeja Wiśniewskiego w kaplicy przy Centrum Di Cagno Abbrescia, Bari.

 


 

 

 

APULIJSKIE STOWARZYSZENIE WŁOSKO - POLSKIE

      we współpracy z ASD Di Cagno Abbrescia w Bari

           

                      ZAPRASZA NA PROFESJONALNE

                           KURSY JĘZYKA POLSKIEGO

 

- nauka w małych grupach

- indywidualne podejście

- metoda komunikacyjna

- najnowsze materiały

                                                                                                         - wykorzystanie multimediów

                                                                                                         - lektorzy z wykształceniem kierunkowym i wieloletnim                                                                                                                                      doświadczeniem 

KONTAKT

Aneta Banasik tel. 3337371199,  info@apuliaonline.eu

 

 Antonio Mercurio tel. 334.980040 antoniomercurio1971@gmail.com

 

 

CENTRUM JĘZYKA I KULTURY POLSKIEJ W BARI

 

Prezentacja kursów języka polskiego dla dzieci i dorosłych

15 września 2017 o godzinie 19.00 

Centro Sportivo Di Cagno Abbrescia

 

 

KONTAKT

Aneta Banasik tel. 3337371199,  info@apuliaonline.eu

 Antonio Mercurio tel. 334.980040 antoniomercurio1971@gmail.com


Tytuł:
Ukryty głos
Tytuł oryginału:
PEDAR-E AAN DIGARI (Ho nascosto la mia voce)
Tłumaczenie:
Aneta Banasik
Autor:
Saniee Parinoush
Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2017
Kiedy cel jest naprawdę ważny, zawsze w końcu znajdzie się sposób, 
by przemówić i sprawić, by usłyszano twój głos.
 
Przejmujące literackie wołanie o akceptację i miłość.

  

Shabab uwielbia obserwować księżyc, który w milczeniu krąży po niebie. Są do siebie podobni, bo chłopiec, mimo że ma już cztery lata, jeszcze nie wypowiedział ani jednego słowa. Otoczenie śmieje się tego dziwnego zachowania, uważa Shababa za opóźnionego w rozwoju, ten więc zamyka się w swoim świecie.
         Niewypowiedzianych słów chłopca zdaje się słuchać jedynie Mariam, jego matka, która rozumie, że syn potrzebuje czasu, by zacząć mówić. Wie, co to znaczy czuć się inną, codzienne życie zmusiło ją bowiem do porzucenia kariery zawodowej i zajęcia się rodziną. Mariam czuje, że milczenie synka jest w rzeczywistości obroną przed obojętnością ze strony ojca, wołaniem o miłość… Właśnie dzięki niej Shabab odkrywa drogę do ludzkich serc.
        

 

„Niezwykle zaangażowana społecznie i buntownicza autorka przerywa zmowę milczenia w obliczu niesprawiedliwości”. The Independent
 Ukryty głos to literacka sensacja. Niewypowiedziane słowa dziecka stają się krzykiem przeciw bezduszności i obojętności”. Panorama
  „Nawet cenzura nie jest w stanie stłumić pełnego dramatyzmu głosu tej odważnej kobiety”. The Guardian
 


 

 

 

 

 

 

ZAPRASZAMY NA KONCERT

19 lipca 2017 o 21.00

Castello Caracciolo di Cellamare


PRZYGOTOWANIA DO OBCHODÓW TYGODNIA KULTURY POLSKO-WŁOSKIEJ W BARI

 

W związku z przypadającą w tym roku 500 – letnią rocznicą ślubu Bony Sforzy i Zygmunta Starego ( 6 grudnia 1517 – 6 grudnia 2017) nasze Stowarzyszenie przedstawiło projekt Tygodnia kultury polsko – włoskiej, który odbędzie się w Bari od 4 do 10 grudnia 2017 roku. Patronat nad tym wydarzeniem objęły: Ambasada RP w Rzymie, Instytut Kultury Polskiej, MIBACT, Urząd Miasta Bari oraz Region Apulia.

14 lipca 2017 r. w siedzibie Urzędu Miasta odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne, w którym udział wzięli między innymi: prof. Agnieszka Bender - dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Rzymie, dyrektor departamentu ds. kultury Urzędu Miejskiego w Bari – Silvio Maselli, prof. Eugenia Vantaggiato – dyrektor MIBACT w regionie Apulia, Michele D’Ambrosio oraz Giovanna De Giglio z departamentu turystyki, ekonomii, kultury oraz promocji regionu Apulia, prof. Pasquale Cordasco oraz dr Janina Janas z Uniwersytetu w Bari, Francesco Caizzi – prezes Federalberghi, Carmelo De Rosa z Apulia Promozione – Regionalnej Izby Turystyki, Gaetano Martino ze stowarzyszenia Nikolaos, Laura De Candia ze związku przedsiębiorców Bari, Giuseppe Bassi – muzyk i kmpozytor, Valentino Losito – prezes związku dziennikarzy w Apulii.

W trakcie spotkania prezes stowarzyszenia Antonio Mercurio przedstawił propozycję programu wydarzeń kulturalnych, które odbędą się podczas Tygodnia kultury polsko – włoskiej.

Po południu udaliśmy się na spacer po starym mieście, aby pani dyrektor Instytutu Polskiego miała okazję zwiedzić najcenniejsze zabytki: zamek, katedrę oraz bazylikę św. Mikołaja, gdzie znajduje się grobowiec Bony Sforzy. W bazylice przyjął nas ojciec Gerardo Cioffari – dyrektor Centrum Studiów poświęconych świętemu Mikołajowi, autor unikatowej monografii o Bonie.

Na wrzesień zaplanowane zostało kolejne spotkanie, w trakcie którego będziemy kontynuować prace organizacyjne.

Wszystkim członkom i sympatykom naszego stowarzyszenia życzymy udanych wakacji! Do zobaczenia we wrześniu! Aneta Banasik i Antonio Mercurio.

 

 

 


NIEDZIELA, 4 CZERWCA 2017 - ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE!

W niedzielę 4 czerwca o godzinie 16:30 zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie, które odbędzie się w Centrum Sportowym "Di Cagno Abbrescia" , Corso Alcide De Gasperi 320, Bari.  

Chcielibyśmy przedstawić planowane na ten rok inicjatywy naszego stowarzyszenia, między innymi kursy języka polskiego dla dzieci i dorosłych oraz prezentację dań kuchni polskiej i włoskiej.

 

Wybraliśmy tę bardzo ważną w historii Polski datę, upamiętniającą pierwsze wolne wybory do Senatu oraz częściowo wolne wybory do Sejmu, które odbyły się właśnie 4 czerwca 1989 roku i zakończyły dominację władzy komunistycznej w Polsce. Dzięki zaangażowaniu Solidarności  i poparciu większości społeczeństwa, warto przypomnieć, że w całkowicie wolnych wyborach do Senatu, 100 % mandatów zdobyli kandydaci opozycji solidarnościowej, Polska wkroczyła na drogę demokratycznych zmian i odzyskała należne miejsce w Europie. 

 

Chcemy również, aby nasze Stowarzyszenie kierowało się w swych działaniach zasadą solidarności i wzajemnej pomocy, ponieważ jak uczy nas historia, działając razem można próbować zmieniać świat na lepszy.


INAUGURACJA APULIJSKIEGO STOWARZYSZENIA WŁOSKO - POLSKIEGO3 MAJA 2017

INAUGURACJA APULIJSKIEGO STOWARZYSZENIA WŁOSKO - POLSKIEGO

3 MAJA 2017

 

 3 maja odbyła się uroczysta inauguracja naszego Stowarzyszenia, na którą zaprosiliśmy wszystkich członków i sympatyków.  Dziękujemy księdzu Andrzejowi Wiśniewskiemu za odprawienie mszy z okazji święta Matki Boskiej Królowej Polski. Wybraliśmy świadomie tę ważną dla Polski datę, aby uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W swojej homilii ojciec Andrzej przypomniał o historycznych związkach, łączących Polskę i Włochy, wspominając Bonę Sforzę oraz historię obu naszych hymnów narodowych. Zarówno organizatorzy jak i wszyscy obecni z radością uczestniczyli w tej skromnej uroczystości, z nadzieją że powstałe w Bari stowarzyszenie  odegra w przyszłości znaczącą rolę w krzewieniu języka i kultury polskiej oraz będzie punktem odniesienia dla zamieszkującej w regionie Apulii Polonii.


WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH 

życzą Antonio Mercurio i Aneta Banasik

 


Tytuł oryginału:  IL SENTIERO DEI PROFUMI
Tłumaczenie:   Aneta Banasik

Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2016

 

Elena ma pasję, którą od dzieciństwa przekazywała jej babcia. Zajmuje się wytwarzaniem perfum, otacza się esencją kwiatów, drzew i przypraw a zapachy są językiem, którym się porozumiewa. Kiedy Elena rozstaje się z narzeczonym, z którym od jakiegoś czasu mieszkała i z którym planowała założyć rodzinę, traci poczucie bezpieczeństwa i wiarę w miłość. Nadal ma jednak swoja pasję, która zaprowadza ją do Paryża, stolicy perfum, gdzie zapachy przygotowuje się według starych receptur. Tworzone przez nią esencje w krótkim czasie zyskują powszechne uznanie. Elena potrafi stworzyć zapach, który pozwala odzyskać utraconą miłość, przezwyciężyć nieśmiałość, przywrócić pogodę ducha. Nadal jednak nie może stworzyć aromatu, który pogodziłby ją z jej własną przeszłością i dał siłę do przebaczenia. Istnieje tylko jedna osoba posiadająca klucz do serca Eleny, zdolna przynieść ukojenie. To Cail, który rozumie delikatność kwiatu, wie jak go kochać i jak go chronić…

 „Przywołuje atmosferę Czekolady, ale można zauważyć też wiele powiazań z Sekretnym językiem kwiatów”.
 Lidia Catalano, La Stampa
 „Tę książkę czyta się jednym tchem”. Giovanni Pacchiano, Corriere della Sera


Spotkanie z panią konsul Ewą Mamaj oraz z panią profesor Agnieszką Bender w Rzymie

 

 

Dzień 6 lutego był niezwykle bogaty w wydarzenia oraz ważny dla naszego stowarzyszenia. Przed południem prezes Antonio Mercurio i wiceprezes Aneta Banasik spotkali się w Konsulacie Rzeczpospolitej Polskiej w Rzymie z panią konsul Ewą Mamaj, a następnie z panią dyrektor Instytutu Polskiego prof. Agnieszką Bender oraz z wicedyrektorem tej instytucji panem Markiem Szczepanowskim. W trakcie spotkań zaprezentowaliśmy cele naszego stowarzyszenia oraz inicjatywy, które naszym zdaniem warto byłoby realizować. Szczególną uwagę zwróciliśmy zwłaszcza na upowszechnianie i promocję języka i kultury polskiej we Włoszech, włączając w to również bogate tradycje narodowe. Z uwagi na liczne pytania naszych członków i sympatyków, dotyczące możliwości aktywowania kursów języka polskiego w Apulii oraz mając na uwadze projekt związany z promocją bilingwizmu wśród dzieci z rodzin mieszanych, udało nam się zebrać niezbędne informacje na temat możliwości utworzenia szkoły polskiej w Bari. Realizacja tego zamierzenia wiąże się z pokonaniem przeszkód natury biurokratycznej oraz ze zgromadzeniem funduszy, niemiej jednak mamy nadzieję, że uda nam się doprowadzić je do końca.


Msza upamiętniająca polskich żołnierzy, spoczywających na cmentarzu w Casamassima.

2 listopada reprezentacja naszego Stowarzyszenia, jak co roku, wzięla udział w mszy na cmentarzu wojskowym w Casamassima, którą odprawiono ku czci polskich żołnierzy poległych na terenie Włoch w czasie drugiej wojny światowej. Spczywa tam 430 polskich żołnierzy walczących na linii Gustawa i nad rzeką Sangro, którzy trafili później do szpitala wojskowego w Casamassima oraz innych szpitali w Bari i Neapolu. W ceremonii udział wzięli między innymi: gen.Prezioso, burmistrz miasta Casamassima Vito Cessa, konsul RP Michał Drożniewski oraz liczni reprezentanci stowarzyszeń kombatanckich.